Чи буде другий скансен на Донеччині?

Залишити коментар

12.09.2015 від vikvik97

s11627755

До фронту звідси кілометрів 10-15. Поруч всесвітньо відомий парк “Клебан-Бик”, нині частково замінований. Блок-пости. Прилетіти і вибухнути може будь-якої миті і де завгодно. До цього вже звикли. Між тим, тут, у селі Олександро-Калинове буденно працює унікальний Музей історії села.

Завдяки ентузіастам-краєзнавцям Андрію Тараману – з ГО “Енеїда”, директору  Клубу-музею Костянтинівського району Кілко Любов Вікторівні, громаді села, за підтримки сільської Ради і керівництва району, за сприяння ОДА, тут створено народний музей, який може перетворитися на один з символів Донбасу. Більше того, Олександро-Калинове, при певній державній допомозі, може стати другим скансеном (музеєм під відкритим небом) Сходу України. Як це зробили у славному селі Прелесне, де стараннями звичайних людей постав Музей народної архітектури, побуту і дитячої творчості, який знають всі.

Нині музей – то старовинна хата, яку в перспективі хочуть накрити  черепицею чи очеретом, наповнена різними побутовими речами, рушниками, іконами, інструментом…

У дворі – трактор, набір різних сільськогосподарських приладь, та інший стандартний комплект того часу.

Поруч – порожня стара школа, частина якої використана під експозицію. У перспективі, після ремонту, тут можна запустити розкішний музейний комплекс.

Однак, ні силами села, ні району, особливо у цей військово-кризовий час, зробити цього не вдасться. Бюджет…

Свого часу подібна ситуація була в селі Веприк на Київщині – Музей К.Стеценка. Після кількох наших публікацій, музей перевели у підпорядкування Київської ОДА, з фінансуванням з обласного бюджету. Все, питань нема!

Значить громаді села Олександро-Калинове, теж варто спробувати рушити цим шляхом. Залучити районну раду, звернутися з клопотаннями до Голови Донецької ОДА, пройти всіма бюрократичними дорогами, і за пів-року рік, можна отримати статус обласного комунального музею, бюджет, штат, кошти на розвиток і ремонт… А Донецька область буде мати другий скансен, куди, повірте, буде великий туристичний потік! Адже, парк “Клебан-Бик” теж поруч! Чому б не використати такий шанс?

То того ж і Голова ОДА П.Жебрівський, і заступник В.Андрусів, і начальник Управління культури і туризму ОДА А.Певна, дуже уважно ставляться до таких ініціатив, попри бойові дії. Значення подібних проектів – планетарне!

Зрозуміло, ця ідея, як мрія. Перспектива. Але, її треба обдумати, оформити, почати процес. З свого боку – допоможемо! Проблема – лінія фронту, яка поруч. Що – головне… Такі реалії…

“За даними управління культури і туризму ОДА на  початок вересня 2015 року,  на території Донецької  області, підконтрольній українській владі, знаходиться 62 музеї: 10 краєзнавчих, 20 музеїв історичного профілю, 3 музеї художнього профілю, 31 музеїв інших профілів, серед них 2 музеї  інноваційної  форми. – написала шеф-редактор журналу “Музеї України” Наталка Іванченко у дослідженні культурного життя області.

До одного такого інноваційного музею, Клубу-музею Костянтинівського району, ми заїхали під час своєї музейної експедиції. Директор цього дивного клубно-музейного гібриду – Кілко Любов Вікторівна. Вона за довгі роки праці змогла зібрати 75-річну історію Костянтинівського району.  Активна, жвава, надзвичайно темпераментна організувала і клуб району, і виставку досягнень району, підібрала та видала архівні матеріали про життєдіяльність жителів району, відродила національні народні обряди,  і навіть організували новий музей-скансен української культури у с. Олександро-Калинове Костянтинівського району: тут представлена українська хата середини ХХ століття, у подвір’ї є і колодязь, і кам’яна клуня-школа, і навіть трактор з усім реманентом. Саме цей трактор і став підставою для організації цього музею. Історія організації музею нагадує детектив: у тридцятих роках, під час колективізації, до села Олександро-Калинове привезли новенький американський трактор. Він вірою і правдою працював на нивах Донеччини, але почалась війна. Колгосп евакуювали, а  трактор вирішили не забирати і залишити  просто неба. Механізатори обурилися і за день розібрали свого улюбленця: обмазали солідолом і  закопали. 4 вересня 1944 року Донеччина була звільнена,  5 вересня трактор відкопали і наступного дня  він уже  працював на полях району. Відпрацював трактор після війни ще 40 років і потрапив до музею історії Костянтинівського району.  Кілька років назад селяни попросили віддати свій трактор  назад до села. Любов Вікторівна поставила умови: робіть музей. І за півроку у селі виник музей  просто неба . Схід може отримати ще один скансен!”

Після кількох наших матеріалів про рейд прифронтовими музеями Донеччини, ми отримали чимало відгуків про можливості розробки нових туристичних маршрутів. Нагадую, в Донецькій області живуть люди! Працюють школи, вузи. Тож внутрішній туризм вихідного дня, шкільні екскурсії є. Попри блок-пости. Ніхто не закликає їхати у Мар`їнку, музей якої опинився в першій лінії оборони, за три кілометри від фронту… А от по лінії Червоноармійськ, Слов`янськ, Краматорськ, Прелесне… Можна організовувати поїздки туристичних груп з інших регіонів України та іноземців. Можливо, позначити це як екстремальний туризм, дітям від 16 років? Фанатів такого рівня відпочинку багато. Особливо у ситій Європі. В гори лізуть, в печери, по стрімким рікам сплавляються, ризикують, тож прифронтовими музеями теж поїдуть… І значення такого рівня  потоку для розвитку туризма, музеїв області, бюджету, переоцінити важко. Потрібна справа! Треба шукати нові форми залучення відвідувачів, у ситуації, яка існує реально. Тут заперечення всіх існуючих схем і шаблонів. Простір для творчості.

А в парку Клебан-Бик (після розмінування і демілітарізації), в музей села Олександро-Калинове, повинен побувати кожен донбасівець, та і всі українці!

Журнал “Музеї України” вдячний заступнику Голови Донецької ОДА Віктору Андрусіву та начальнику Управління культури і туризму ОДА Аліні Певній, за організацію експедиції. Треба підтримати нову владу Донеччини!

Чекайте продовження! Подорожуйте Сходом!

Віктор Тригуб, редактор журналу “Музеї України”

Костянтинівський район Донецької області

Фото – В.Тригуб, Н.Іванченко

Хата з розписом

Попри змішування стилів – враження неймовірні!

Легендарний трактор

Л.Кілко

Будівлю старої школи теж можна використати під музей у перспективі

Експерти звернули увагу на піч

Колекція вражає!

Клебан-Бик нині заміновано… Третя лінія оборони

Засмаглі бійці ЗСУ ганяють на Хамерах

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

RSS уніан

Статистика блоґу

  • 8,890 hits

Введіть свою e-mail адресу, щоби підписатися на цей блог і отримувати сповіщення про нові записи по e-mail.

Join 115 other followers

лік

HotLog
%d блогерам подобається це: