Чим живе українка, яка підкорила космос

Залишити коментар

10.09.2016 від vikvik97

2006 року розпочався космічний політ астронавтки NASA, українки Гайдемарі Стефанишин-Пайпер

10 років з того часу, як українка Гайдемарі Стефанишин-Пайпер побувала у космосі, передає depo.ua.

Гайдемарі – не перша українська жінка, яка побувала у космосі. До цього зорі у космосі споглядали дві жінки українського походження: Роберта Лінн Бондар з Канади, батько якої був українцем, та Джудіт Арлен Рєзнік, американка, дід якої народився у Києві.

Бондар стала першою жінкою-астронавтом з Канади, політ якої відбувся у 1992 році. Рєзнік відвідала космос у 1984 році, де пробула 145 годин.

Але Рєзнік та Бондар були народжені у Канаді та США та про своє коріння не згадували. А ось Гайдемарі Стефанишин-Пайпер завжди казала про те, що вона українка та пишалася своїм походженням. Саме через це українку можна вважати першою жінкою-астронавтом, яка побувала у космосі за час незалежності України.

ПОЛІТ

Перший політ Стефанишин-Пайпер відбувся 9 вересня 2006 року. STS-115 (корабель багаторазового використання “Атлантіс”) була першою космічною місією до Міжнародної космічної станції (МКС) після загибелі корабля “Колумбія”.

Як українка Стефанишин-Пайпер підкорила космос  - фото 1

В рамах місії плановили доставити і встановити на МКС нові сонячні батареї. За встановлення відповідала саме Стефанишин-Пайпер, яка стала восьмою жінкою астронавтом NASA, що здійснила вихід у відкритий космос, загальна тривалість якого склала 12 годин 8 хвилин.

Другий політ, який тривав 14 діб, відбувся 15 листопада 2008. В рамках місії STS-126 запустили американський шатл Endeavour в рамках місії STS-126. Українка увійшла в склад екіпажу з семи астронавтів.

Як українка Стефанишин-Пайпер підкорила космос  - фото 2

В програму польоту входило проведення на зовнішній поверхні станції робіт з обслуговування і дооснащення.

30 листопада шаттл здійснив посадку на базі BGC “Едвардс” в штаті Каліфорнія.

ДОВІДКА

Батько Гайді Стефанишин-Пайпер має українське походження.  Михайло Стефанишин народився в селі Якимів Кам’янко-Бузького району на Львівщині. У молоді роки він емігрував до США, одружився на німкені, але виховував дітей в дусі українських традицій.

Як українка Стефанишин-Пайпер підкорила космос  - фото 3

Жінка добре знає українську мову, пече на Великдень паски та фарбує крашанки. Була в Україні.

Астронавтка народилася 7 лютого у 1963 році у Сент-Полі, Міннесота, США. Навчалася в Массачусетському технологічному інституті на машинобудівному факультеті.

У 1985 році вступила до Військово-морських сил США: пройшла вишкіл у Вишкільному центрі рятувальних і підводних операцій ВМС (Панама-Сіті, штат Флорида).

1 травня 1996 прийнята до корпусу американських астронавтів (NASA-16) як кандидат на політ у складі місії. 1998-го закінчила підготовку та прийнята до Відділу астронавтів NASA: спочатку як член групи, що займалася спорядженням астронавтів у день відльоту; згодом працювала у відділі, що займається діяльністю у відкритому космосі (EVA Branch).

Як українка Стефанишин-Пайпер підкорила космос  - фото 4

ЧИМ ЗАЙМАЄТЬСЯ КОСМОНАВТКА ПІСЛЯ ПОЛЬОТУ У КОСМОС

20 травня 2011 капітан Стефанишин-Пайпер стала командиром дивізії морських сил Кардерок у Меріленді і продовжила свою кар’єру у військовій справі.

З 2013-2015 роках астронавтка стала старшим офіцером у Південно-Західному регіональному центрі технічного обслуговування Військово-морського флоту США. Мала у командуванні більше 1500 військових, а у розпорядженні – мільярд доларів для обслуговування та покращення кораблів Тихоокеанського флоту. Була відзначена як один із найефективніших керівників, під час її роботи усі показники було поліпшено.

Не забуває Стефанишин-Пайпер і про NASA. Час від часу проводить екскурсії музеєм досягнень у космосі.

Як українка Стефанишин-Пайпер підкорила космос - фото 5

З червня 2016 року стала радником Міністерства науки відділу трибології та мастил (Трибологія – наука, розділ фізики, що займається дослідженням і описом контактної взаємодії твердих деформованих тіл при їх відносному переміщенні, – ред.).

ЦІКАВІ ФАКТИ 

Володимир Гороховський журналіст із Чикаго видав книгу “Крізь терни до зірок”, в якій йдеться про мужню астронавтку.

Після успішного завершення космічного польоту мужня астронавтка вперше відвідала Україну, побувала у Києві, Львові, на батьківщині свого батька. Першу жінку-українку, яка здійснила політ до зірок, приймав президент України Віктор Ющенко і нагородив її орденом княгині Ольги.

Як українка Стефанишин-Пайпер підкорила космос  - фото 5

Нагороджена медаллю Navy Commendation Medal (“За заслуги”, двічі), медаллю Navy Achievement Medal (“За досягнення”, двічі), Meritorious Service Medal (“За визначну службу”), Орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня (“За мужність і відвагу, виявлені в освоєнні космічного простору, зміцнення дружби між українським та американським народами”).

Більше новин читайте на Країна Укропів.Depo

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

RSS уніан

Статистика блоґу

  • 8,901 hits

Введіть свою e-mail адресу, щоби підписатися на цей блог і отримувати сповіщення про нові записи по e-mail.

Join 115 other followers

лік

HotLog
%d блогерам подобається це: